Mówiono i pisano o mnie za co jestem ogromnie wdzięczny! Zainteresowanych zapraszam do sentymentalnej podróży pełnej pasji do rzemiosła, wzornictwa i meblarstwa.
Daniel Stoiński - Hygge Blog
Dziś rozmawiamy z Danielem Stoińskim – twórcą sklepu z powojennym dizajnem Pikasy Sklep oraz Daniel Stoiński Redesign. Daniel mieszka w Krakowie i tu też ma swoją pracownię, w której odrestaurowuje meble.
Z wizytą - Daniel Stoiński
Na budowaniu społeczności entuzjastów wzornictwa sprzed lat zależy nam nie mniej niż na tworzeniu oferty. Za każdym prezentowanym na Patynie przedmiotem stoi pasjonat, którego życie nierzadko dzięki pasji do pięknych przedmiotów stanęło na głowie. Jedną z takich osób jest Daniel Stoiński – twórca projektów Pikasy Sklep i Daniel Stoiński Redesign.
Moda na dizajn z PRL
W ostatnich latach w Polsce mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem kulturowym. Trudno zdefiniować je wyłącznie jako modę, choć w medialnym uproszczeniu tak funkcjonuje. Z zaciekawieniem krytycy i historycy dizajnu obserwują silny powrót do estetyki powojennego wzornictwa, szczególnie w aranżacji prywatnych wnętrz i komercyjnych lokali użytkowych.
Design Doc
Co mają wspólnego klasyki polskiego designu i psie legowiska? Projekt Chien-Chat Store i mój to legowiska i meble – dla domowników czworo- i dwunożnych. Idealnie dopasowane.
Źródło:
https://www.designdoc.pl/pies-kot-chien-chat-store-danielstoinski-redesign/
Miałem przyjemność gościć również na szklanym ekranie. Przygodę z telewizją rozpocząłem od krótkiej serii poświęconej najważniejszym dokonaniom polskiego designu „Rzecz Polska”. W odpowiedzi na powracającą modę vintage designu redakcja DDTVN stworzyła materiał o mojej pasji w dawaniu drugiego życia meblom zapomnianym i nie chcianym. Kojarzony jednak jestem przede wszystkim z programem „Łowcy Skarbów. Kto da więcej” w którym jestem ekspertem z zakresu meblarstwa i drewna.
Ekspert w programie „Łowcy Skarbów. Kto da więcej” TV4
Krzesła, fotele, sofy, szezlongi, leżanki, stoły, stoliki pomocnicze, karciaki, sekretery, sepety, komody, bufety, kredensy, biurka, szafki nocne, toaletki, etażerki, niciaki, gazetowniki, skrzynie, kufry i wiele innych. Na liczniku już ponad 160 EKSPERTYZ meblarskich obiektów z różnych okresów historii.
Źródło:
https://www.tv4.pl/program/lowcy-skarbow-kto-da-wiecej/
Dzień dobry TVN
Daniel Stoiński od lat udowadnia, że starych mebli nie należy wyrzucać. Niekiedy wystarczy jedynie zainwestować w drobne przeróbki, by zyskały całkiem nowe życie. Od czego należy zacząć? Renowator o swojej pasji i pielęgnowaniu historii opowiedział w Dzień Dobry TVN.
„Rzecz polska”
Józef Chierowski zaprojektował swój legendarny Fotel „366” w 1962 roku. Do dziś ta ikona polskiego wzornictwa została wyprodukowana w ponad pół milionie egzemplarzy. Kiedyś wytwarzały go Dolnośląskie Zakłady Meblowe, dziś – na prawach wyłącznej licencji – Concept 366. Jego historię przedstawiliśmy w programie dla TVP Kultura
Źródło:
https://vod.tvp.pl/programy,88/rzecz-polska-odcinki,281751/odcinek-6,S01E06,343769